12 cech pasji

12 cech pasji

w Lifestyle/Rozwój

12 cech pasji. Pasja nie wiedzieć czemu kojarzy się z pracą. Pasja nie dotyczy tylko pracy, a i z pracą tak naprawdę wiele wspólnego nie ma. Podstawą pasji jest silna emocja, noszona w sobie, do kogoś lub czegoś. Pasja bywa utożsamiana z hobby lub marzeniem, ale bynajmniej nimi nie jest. To, że coś lubisz robić, nie oznacza, że to jest pasją.

12 cech pasji12 cech pasji

Przedstawiam 12 rzeczy, związanych z pasją, w celu wspomożenia poszukiwań pasji i de facto sensu życia, gdyż pasja czyni, że już nigdy w swym życiu nie pracujemy.

1. Pasja to nie hobby, ani marzenie

Pasja, to zapał życiowy, chęć i pragnienie robienia czegoś o krok od szaleństwa, obsesji, namiętności. Gdy robisz to, co kochasz, na względnie umiarkowanym poziomie, można to nazwać śmiało hobby. Hobby może być sportem, spacerami, gotowaniem, ogrodnictwem, śpiewaniem, malowaniem, tańcem. Wówczas gdy przekraczasz magiczną granicę, wchodzisz w to na całego, bez opamiętania, to jest pasja. Pasja to wewnętrzny przymus, objawiający się często brakiem snu.

2. Pasja cieszy nieustannie

Pasja jest mocno zakorzeniona w naszym ciele i duszy. To stan, gdy jesteśmy naprawdę szczęśliwi, bo robimy coś, co nas pasjonuje. Okraszone to jest lekkim obłędem, obsesją, natręctwem i radosnym przymusem wewnętrznym.

3. Pasją może być służba /pomaganie/

Pasja może być powołaniem, służbą. Służba zaś to wewnętrzna potrzeba pomagania innym, to tak zwane powołanie. Pielęgniarka, ratownik, strażak, policjant, pracownik socjalny, ale i steward, i nauczyciel. Bywa, że tacy ludzie mają powołanie, czyli wewnętrzną potrzebę pomagania innym, to zaś przeradza się w służbę.

4. Pasja ma być trudna

Być pasjonatom to przetrwać każdą burzę, ale i poświęcić się bez reszty. Uważasz się za gitarzystę, ćwiczysz całymi godzinami, palce bola , a ty ćwiczysz, jest noc – ty ćwiczysz, a jak się znajdzie odbiorca – grasz. Taka bywa pasja. Nie przejmujesz się niczym, bo jesteś gitarzystą. Prawdopodobne źródłem pasji jest dzieciństwo i przykład rodziców. Wiele z takich rzeczy jak rysowanie, czy malowanie, uprawianie muzyki, w ogóle melomania, ale i zbieractwo, modelarstwo wynikają właśnie z pasji.

6. Pasja to inwestycja

Przede wszystkim inwestujemy w siebie angażując siebie.  Każda jedna chwila, każdy wysiłek, koszty, krew i pot włożona w pasję się opłaci. Ale pasja to połączenie miłości i nienawiści. Wraz z obsesją pojawia się potrzeba doskonałości, a to już z miłością może nie mieć nic w wspólnego.

7. Pasja korzysta z wiedzy maniaków i Nerdów

Nikt bardziej się nie zna niż maniak lub Nerd /kujon/. To właśnie jest miejsce, w którym odrzucasz prawie wszystko inne i całkowicie poświęcasz się temu, co kochasz, tak, aby stało się centrum uwagi twojego świata. Świat tego nie “zrozumie”. Ale ty masz i tak własny, zatem robisz co robisz i nie obchodzi cię to, co świat.

8. Pasji nie można zatrzymać

Nie możesz pasji zatrzymać ani powstrzymać się od niej. Jest zawsze w twoim sercu i tam z tyłu twojego umysłu. Nie możesz jej wyłączyć ani stonować. I nie przestaniesz, dopóki nie wypuścisz tego wszystkiego lub nie zaspokoisz swojego pragnienia – czy to w celu narysowania kolejnego arcydzieła, napisania przełomowej powieści lub po prostu tworzenia.

9. Pasja wiąże się z ambicją

Pasja, to popęd, entuzjazm, nieograniczona energia, motywacja, inspiracja, ale też zachłanność i ciągłe doskonalenie. To wewnętrzny popęd, który utrzymuje cię w ruchu. Pasjonat na ogół jest ambitny, bo wie czego chce. Chcą mieć coś do powiedzenia w dziedzinie, którą kocha. Zatem czyta, studiuje, obejmuje rozumem i nigdy od tego nie ucieknie. To dar, ale i przekleństwo.

10. Paję trzeba zrozumieć

Pasji nie zrozumie osoba bez pasji – podobnież, jak światła nie wytłumaczysz niewidomym. Pasja to rodzaj talentu, nie każdy go ma, albo właściwie, nie każdy znalazł swój. Żyjemy w kieracie i rządzie umysłów, sami oddając swą wolność – nauka, rodzina, dzieci, stała praca, samochód, rachunki, kredyty, majątek – zgon. Albo pracujesz dla pieniędzy, albo dla tego, co kochasz.

11. Pasję trzeba rozbudzać

Pasja nie spada na głowę jak deszcz, czy dachówka. Ją trzeba i należy rozbudzać, a rozbudzenie, to zainteresowanie siebie. Wymaga to zarówno uwagi, jak i celowych działań. Nie dopada nas nagle jak wirus. To my wyczuwając swoje przymioty, niejako odkrywamy swą pasję, bywa że jedną z wielu.

12. Pasja to pożądanie

Pasja to silną emocję pożądania. Trzeba umieć to zarówno przyjąć, jak i się z tym pogodzić. Bywa, że pcha nas w niechcianych kierunkach i mało popularnych, ale prawda jest taka, ze to my stanowimy o sobie, w całości. Kochamy też swoje pasje.

12 cech pasji i szlus.

PS. Pasja to pragnienie wiedzy, znawstwa, umiejętności – tak mocne, że nie pozwala spać. – August Witti

_____
#Pasja

Tags: