Kąpiel leśna

Kąpiel leśna

w Ekologia/Miasto

Kąpiel leśna. Deficyt natury to współczesna przypadłość. Coraz więcej ludzi mieszka w miastach jak nasze, pracuje w biurowcach i uzależnia się od elektroniki. Tym samym doświadcza deficytu natury i braku zaopatrzenia w tlen. Na świecie świadomość tego deficytu jest na tyle duża, że ​​powstają specjalne lasy. Te lasy pomagają wyrównać ten deficyt praktyką leśnych kąpieli. Taka kąpiel leśna polega na powolnym spacerze po lesie, chłonięciu atmosfery wszystkimi zmysłami, czerpaniu korzyści zdrowotnych płynących z takiej wycieczki. My swoje okoliczne lasy wycinamy, gdyż jest to bardzo cenny surowiec. Polityka i system, nie zarabiając, potrzebuje tych wpływów, w związku z tym drewno stało się współczesnym pieniądzem. Oczywiście jak zawsze w przypadku systemu mało istotnym stało się zdrowie ludzkie. Na naszym zdrowiu obecnie się zarabia. Zarabia się i to dużo od wczesnych lat dziecięctwa, aż po schyłek życia, na każdym kroku czerpiąc z braku zdrowia horrendalne zyski.

Kąpiel leśnaKąpiel leśna – Obserwacja:

Zaś sami ludzie już dostrzegli, że taka polityka im nie służy. W wielu miejscach na świecie rozpoczęto badania nad korzyściami płynącymi z lasów dla ludzkiego zdrowia i dobrego samopoczucia. Odkryto jednocześnie, że terapia leśna i przebywanie wśród drzew poprawia samopoczucie. Ta terapia ma niebagatelny wpływ na zmniejszenie stresu, niepokoju, depresji i złości. Ponadto wzmacnia układ odpornościowy, poprawia zdrowie układu sercowo-naczyniowego i metabolicznego. I zdecydowanie poprawia ogólne samopoczucie. Gdziekolwiek są drzewa, jesteśmy zdrowsi i szczęśliwsi. Nie chodzi tutaj o ćwiczenia /wędrówki, jogging/, ale chodzi po prostu o bycie na łonie natury. Ci co kultywują wędrówki, leśne przechadzki i zbieranie grzybów i jagód, doskonale o tym wiedzą.

Od tysiącleci wiadomo, że ludzie mają biologiczną potrzebę łączenia się z naturą. Samo przebywanie w naturze ma niezwykle pozytywny wpływ na ludzkie zdrowie. Sekret zdrowotny drzew tkwi w dwóch rzeczach. Po pierwsze wyższym stężeniu tlenu w lesie niż w środowisku miejskim. Po drugie obecności roślinnych substancji chemicznych zwanych fitoncydami. Fitoncydy to naturalne olejki, które są częścią systemu obronnego roślin przed bakteriami, owadami i grzybami. Ekspozycja na te substancje przynosi wymierne korzyści zdrowotne dla ludzi. Stres fizjologiczny zostaje zmniejszony, a ciśnienie krwi i tętno się obniżają. Ponadto rośliny zimozielone, takie jak sosna, cedr, świerk i drzewa iglaste, są największymi producentami fitoncydów. Zatem chodzenie po wiecznie zielonym lesie przynosi największe korzyści zdrowotne.

Kąpiel leśna – Rozważania:

Wszystko co musimy zrobić, to przyjąć zaproszenie do lasu. Resztą zajmie się Matka Natura. Ale aby uzyskać te korzyści, nie trzeba podróżować głęboko w las. Wystarczy dowolny zielony obszar. Może to być park miejski, rezerwat przyrody lub szlak przez podmiejskie lasy. Za szczególnie korzystne uważa się lasy z drzewami iglastymi. Niektórzy ludzie będą reagować na nasłonecznione zielone polany, inni na zacienione miejsca. Tak czy inaczej powinniśmy pozwolić naturze wejść przez nasze uszy, oczy, nos, usta, ręce i stopy, aby słuchać, wąchać, dotykać i patrzyć. Pozytywne efekty takiej kąpieli zauważymy już po dwudziestu minutach, ale dłuższa wizyta, najlepiej cztery, pięć godzin, jest o wiele lepsza.

Doceńmy ciszę, gdyż życie w mieście to ciągły hałas. Cisza zaś jest regenerująca, a las może mieć swój własny uzdrawiający dźwięk jaki stanowią szelest liści, szum wody, śpiew ptaków. Kiedy łączymy się z naturą, przypominamy sobie, że jesteśmy częścią większej całości. A to może sprawić, że będziemy mniej samolubni i zaczniemy myśleć więcej o innych i rzeczach, bez których ciężko byłoby nam żyć. Ale aby można było codziennie i w każdej chwili korzystać z dobroczynności lasu, trzeba mieć ten las pod ręką, w pobliżu. To właśnie jest inspiracją dla powstania lasu cmentarnego. Porzucone, niezagospodarowane pola doskonale się do tego nadają. Ponadto stworzenie całego kompleksu leśnego, z możliwościami odosobnionej medytacji, miejscami spacerowymi, zapleczem wypoczynkowym, leśną gastronomią i innymi ekologicznymi pomysłami. Może to przynieść dochód dla właścicieli pól, jako rekompensatę za użyczenie własności. Zaś ugory straszące obecnie swoją pustką i zaniedbaniem, na nowo staną się przyjazne, piękne i spełniające prozdrowotną funkcję.

Kąpiel leśna – Podsumowanie:

Należy także pamiętać, że las może nam dać schronienie w upalne dni, otoczyć opieką w zimie. Las dostarcza nam zdrowia i radości, wspomaga nas swoją produktywnością. Nie bez powodu lasy nazywa się zielonymi płucami, gdyż to one wydzielają tlen i pochłaniają dwutlenek węgla. Jedna 60-letnia sosna produkuje tlen niezbędny do życia 3 osób. Jeden hektar lasu w ciągu 24 godzin wytwarza około 700 kilogramów tlenu. Zaspokaja to dobowe zapotrzebowanie 2500 osób. Lasy zaspokajają połowę zapotrzebowania na tlen wszystkich ludzi i zwierząt, produkując go rocznie około 26 mld ton. Z 1 m2 powierzchni liści drzew dostaje się do atmosfery w ciągu okresu wegetacyjnego od 0,5 do ponad 1 kg czystego tlenu. Do drzew dostarczających największe ilości tlenu należą: buk (1,1 kg), klon (1,1 kg), robinia akacjowa (1,1 kg), dąb (0,8 kg), lipa i jesion (0,7 kg).

Podobne ilości tlenu wydzielają drzewa iglaste, takie jak sosna. Lasy są również wielkim magazynem dwutlenku węgla. W trakcie procesu fotosyntezy rośliny pochłaniają dwutlenek węgla. To ten sam dwutlenek węgla, który przyczynia się do ocieplania klimatu na Ziemi. W konsekwencji czego dochodzi do niekorzystnych zmian klimatycznych. Pochodzący z CO2 węgiel wchłaniany jest w drewno, dzięki czemu nie stanowi już zagrożenia dla środowiska. Jeden hektar lasu pochłania rocznie 3600 kg węgla. Jedno drzewo absorbuje średnio 1 tonę tego pierwiastka na każdy metr sześcienny przyrostu drewna, produkując przy tym 727 kg tlenu. Nic dodać, nic ująć.

PS. Po co mamy jeździć do lasu i truć spalinami powietrze, skoro las nam sam wyrośnie? – August Witti

__________
#KapielLesna