Leśna medytacja

Leśna medytacja

w Lifestyle/Rozwój

Leśna medytacja. Nasze wzorce myślenia różnią się od siebie w zależności czy jesteśmy rozproszeni, zmieszani i niezdecydowani. To wówczas pojawia się spirala negatywnych myśli. Leśna medytacja to sposób na odpoczynek, wyciszenie i obserwację, ale też zrozumienie i przekształcenie naszego schematu myślenia. Las daje nam proste ścieżki zapanowania nad zamętem w głowie. Zaś leśna medytacja to sposób na odnalezienie spokoju i równowagi z pomocą natury. Łącząc się z naturą, jesteśmy w stanie znaleźć odpowiedzi na trudne pytania i wprowadzić jasność do swojego życia. To podczas leśnej medytacji otwieramy nasze zmysły, aby doświadczyć spokoju, który jawi się w naturze, by pogłębić świadomość, stając się częścią natury. To akt tworzenia uzdrawiającego doświadczenia. Chodzi tu o odnalezienie siebie, poprzez adorację lasów, gór, powietrza i wody. Celem tej medytacji jest rozwój.

Leśna medytacjaLeśna medytacja – Obserwacja:

Czasami trudno nam usiedzieć w jednym miejscu. Umysł wypełnia się wówczas wieloma myślami. Im bardziej się opieramy, tym myśli bardziej się upierają. Ludzie niespokojni lub nadpobudliwi twierdzą, że dla nich medytacja jest trudna. Ale wyciszenie naszych myśli i uczuć jest bardzo istotne. Zmęczenie psychiczne jest wzmacniane przez pobudzanie obszarów mózgu, które są zaangażowane w rozpraszające myśli. Zaś w medytacji leśnej nie próbujemy hamować ani też powstrzymywać żadnych negatywnych myśli. Korzystamy z pomocy natury i zastępujemy je pozytywnymi myślami, spostrzeżeniami i inspiracjami. Dobrze jest zwrócić uwagę na relacje, które panują w naturze. Wzajemne powiązania wszystkiego ze wszystkim.

Leśna medytacja – Ciekawe pomysły:

 • Podróż w czasie – znajdź duży kamień lub stare drzewo, oprzyj się o nie i wyobraź sobie podróż w czasie. Przeżyj na nowo wszystkie doświadczenia z perspektywy kamienia lub drzewa.
 • Spacer wdzięczności – znajdź coś, co napełni cię wdzięcznością. Trwaj w tym uczuciu tak długo, jak zdołasz.
 • Gąbka natury – spacerując po lesie, wyobraź sobie, że całym ciałem odbierasz dźwięki natury. Chłoń wszystkie te dźwięki jak gąbka.
 • Mikro świat – przyjrzyj się maleńkim owadom, trawie, roślinkom, których na co dzień nie zauważasz. Znajdź coś wyjątkowego i nieoczekiwanego.
 • Krąg świadomości – usiądź w pięknym miejscu. Stwórz wokół siebie krąg świadomości. Stań się świadomy całego otaczającego cię piękna. Powoli rozszerzaj krąg, aby zwiększyć obszar obserwacji. Podążaj do granic swojej wyobraźni.
 • Rozpuszczanie – siedząc w punkcie obserwacyjnym, powoli zjedz pyszny owoc lub cukierek. Gdy zacznie rozpuszczać się w ustach, wyobraź sobie, że to ty rozpuszczasz się w lesie. Na końcu zostaje sam las.

Od wieków ludzie zwracali się do lasu w poszukiwaniu medytacji i wglądu w siebie. Naszym celem jest zawsze odkrywanie i dociekanie siebie, by osiągnąć głębszy stan świadomości. Leśna medytacja ma dużą listę korzyści dla nas i naszego życia.

Leśna medytacja – Korzyści:

 • Uczy wyłączać niechciane myśli.
 • Pozbywa złości, niepokoju i smutku.
 • Zwiększa poczucie własnej wartości i pewność siebie.
 • Niweluje strach, zwątpienie i chwiejny umysł.
 • Pozwala uniknąć stresu i wypalenia zawodowego.
 • Umożliwia lepszy sen i odpoczynek.
 • Wzmacnia zdolność kontrolowania zachcianek.
 • Ułatwia rezygnację z nałogów.
 • Pozwala odnaleźć spokój i szczęście.
 • Poprawia relacje.
 • Umożliwia odpowiedzi na ważne pytania i podejmowanie decyzji.

Warto także zauważyć, że medytacja w lesie jest unikalna poprzez swą biologiczną formę. Posiadanie określonych oczekiwań utrudnia postęp. Zaś radością leśnej medytacji jest zaakceptowanie zmieniającej się natury wewnątrz i na zewnątrz oraz uświadomienie sobie praw natury, które wiążą nas i wszechświat.

Leśna medytacja – Podsumowanie:

Większość z nas rozumie korzyści płynące z medytacji, ale bardzo niewielu faktycznie jej próbuje lub zbyt łatwo się poddaje. W obecnym świecie, który staje się coraz bardziej zatłoczony, konkurencyjny i złożony, ważnym stało się dbanie o stan naszego umysłu. Spokojniejszy umysł to lepsze świadome życie, a tego nie trzeba zachwalać, bo takie życie dąży do spełnienia, tym samym szczęścia i miłości. Nic dodać, nic ująć.

PS. Prawda to dziecko ciszy i medytacji. – August Witti

___________
#LesnaMedytacja