Las Zadumy – Las Przodków – Las Medytacyjny

Polska w aspekcie lasu cmentarnego

Polska w aspekcie lasu cmentarnego

w Ekologia/Rozwój

Polska w aspekcie lasu cmentarnego. Obecnie nasz kraj jest ciekawym miejscem wydarzeń pod każdym względem. Ale zajmijmy się pochówkiem, co w dobie Covid jest bardzo istotne. Zaczyna brakować nam miejsc na cmentarzach, a to dosyć istotne, biorąc pod uwagę ekologię i miejsca gdzie można chować zmarłych. Jesteśmy obecnie na granicy przepełnienia, a na dodatek wiszącej nad nami bomby ekologicznej. Zaś ekologiczne metody pochówku są remedium na ten stan rzeczy.

Polska w aspekcie lasu cmentarnegoPolska w aspekcie lasu cmentarnego

Do dzisiaj w Polsce każdemu zmarłemu stawiano oddzielny grób. Ten fakt spowodował przepełnienie cmentarzy. Nasza mentalność do teraz powoduje bogaty pochówek. Ładna trumna /ozdobna/, pożegnanie zmarłego wieloosobowe i z księdzem. A to są prawdziwe koszty. Już obecnie nie każdą rodzinę stać na pochówek. Nie wiadomo też z jakich przyczyn Polacy nie honorują kremacji, a było by to jakieś rozwiązanie.

Polska w aspekcie lasu cmentarnego – Rozważania:

Natomiast realnym rozwiązaniem są pochówki ekologiczne, które na zachodzie Europy są coraz bardziej popularne. Nasi „liderzy” wycierają sobie gębę ekologią, a w tak istotnej sprawie milczą. Milczą też w kwestiach wycinki drzew, którymi spłacamy nasze długi i nie tylko. A przecież połączenie tych spraw mogło by stanowić rozwiązanie. Tradycyjnie stosowane trumny, chociaż „drewniane”, są impregnowane, lakierowane, posiadają też dodatki, które rozkładają się dziesiątkami lat, wydzielając swe szkodliwe związki do gleby. Na dodatek ciała są balsamowane chemicznie, co stanowi potężne zagrożenie w przyszłości. Przy tej ilości pochówków, to prawdziwa bomba ekologiczna, której skutki będziemy czuli setki lat.

Zaś temat ekologicznych pochówków jest zupełnie nie znany, zatem jak zwykle jesteśmy 100 lat za murzynami. Ekologiczne zachowania, rozsypanie prochów np. w górach czy nad morzem, to prawna kara do 5 tysięcy złotych lub 30 dni aresztu. Paranoja. Trwa też wycinka na samych cmentarzach. Drzewa bądź krzewy posadzone obok grobów są notorycznie wycinane i likwidowane. Cmentarz stanowi, podobnież jak nasze miejskie place i ulice, pustą, niezadrzewioną przestrzeń, która w lecie jest istnymi piekarnikiem, który ogrzewa nasz dom – Ziemię.

Natomiast u naszych sąsiadów temat ekologicznych pochówków pojawia się już bardzo często. Lasów cmentarnych przybywa i są dobrze postrzegane przez społeczeństwo. Ponadto pojawiają się wciąż nowe pomysły i ekologiczne rozwiązania. Pojemniki /trumny/ są wykonywane coraz ciekawszą technologią np. trumna z grzybni, wyłożona w środku mchem, która jest w stanie zneutralizować toksyny rozkładu oraz zasilić posadzone obok rośliny. To prawdziwe zjednoczenie z naturą i o dziwo tradycyjne, gdyż tak chowało się całe wieki i nie ma śladu pochówków.

Polska w aspekcie lasu cmentarnego – Podsumowanie:

Największą zaletą połączonych tematów – pochówku i lasu cmentarnego jest fakt, że w dobie globalnego ocieplenia przybywało by nam drzew, produkowanego przez nie powietrza i chłodu, który jest tak istotny jak się okazuje. Ale do takiego podejścia trzeba świadomości, a co za tym idzie rozsądku, którego próżno szukać w polskim parlamencie.

PS. Cisza i spokój lasu to luksus, na który stać wszystkich. – August Witti

Najnowsze od Ekologia

Kąpiel leśna

Kąpiel leśna

Kąpiel leśna. Deficyt natury to współczesna przypadłość. Coraz więcej ludzi mieszka w

Zasoby wody się kurczą

Zasoby wody się kurczą. Przyczyną jest wysychanie gleb w naszych zlewniach. Mniej

Sadzić drzewa

Sadzić drzewa, to jeden z felietonów wprowadzający w tematykę drzew i kultywowanie
Cmentarz dla zwierząt

Cmentarz dla zwierząt

Leśny cmentarz dla zwierząt zapewnia spokojne i naturalne miejsce pochówku. W prostocie
Translate »
Idź do góry