Sadzić drzewa

w Ekologia/Miasto/Rozwój

Sadzić drzewa, to jeden z felietonów wprowadzający w tematykę drzew i kultywowanie tradycji sadzenia jako dowód istotnych wydarzeń w naszym życiu. Dlaczego drzewa są istotne? Od samego początku Ziemi drzewa dostarczały nam trzech niezbędnych do życia rzeczy: pożywienia, tlenu i cienia. W miarę rozwoju ludzkiej ewolucji zapewniały nam też dodatkowe potrzeby – schronienie, lekarstwa i narzędzia. Obecnie ich wartość stale rośnie, bo odkrywa się coraz więcej zalet drzew. Dewastacja lasów i miejskich drzew pozbywa nas człowieczeństwa w bardzo prosty sposób. Drzewa działają na nas kojąco swoim kolorem, dostarczają nam tlen i cień, czyli nas chronią.

Sadzić drzewaSadzić drzewa

Uzmysłowienie sobie tego faktu pozwala nam na spojrzenie na drzewa w inny niż dotychczas sposób. Do tej pory karczowaliśmy lasy dla pieniędzy, z potrzeb opału i energii, a często z braku wyobraźni, gdyż drzewa nie dosyć, że dostarczają tlen i schronienie, to powodują, że nasza planeta nie wysycha. Ponadto drzewa są ważną częścią społeczności. Nasze ulice, parki, place zabaw i podwórka zaopatrzone w drzewa, tworzą spokojną, estetyczną i cichą atmosferę. To w dobie chorób społecznych jakimi są depresje, lęki i brak motywacji powoduje, że człowiek w zieleni, nie tylko leśnej, powraca do zdrowia.

Ponadto drzewa podnoszą jakość naszego życia, przenosząc naturalne elementy i siedliska dzikiej przyrody do miast. Chętniej zbieramy się w chłodnym cieniu, na świeżym powietrzu z rodziną i przyjaciółmi, niż na betonowych placach. Ponadto wiele miejsc jest również domem bardzo starych drzew, które służą jako zabytki przyrody i są źródłem dumy miasta. Bo wielowiekowy dąb staje się niejednokrotnie symbolem.

W moim mieście takim symbolem jest lipka. Obecnie pozostał tylko symbol, bo stare drzewo już zniknęło. Ponadto drzewa w miastach odbijają światło słoneczne, zmniejszając tym samym efekt wyspy ciepła powodowany przez chodniki i budynki.

Drzewa przyczyniają się do budowy środowiska naturalnego poprzez dostarczanie tlenu, poprawę jakości powietrza, poprawę klimatu, ochronę wody, gleby i wspieranie dzikiej przyrody. W procesie fotosyntezy drzewa pobierają dwutlenek węgla i wytwarzają tlen, którym oddychamy. Jeden akr lasu, czyli ok. 40,49 arów, pochłania sześć ton dwutlenku węgla i emituje cztery tony tlenu. To zaś wystarcza na zaspokojenie rocznych potrzeb 18 osób.

Drzewa, krzewy i darń również filtrują powietrze, usuwając kurz i pochłaniając inne zanieczyszczenia, takie jak tlenek węgla, dwutlenek siarki i dwutlenek azotu. Po tym jak drzewa przechwytują niezdrowe cząsteczki, deszcz zmywa je na ziemię.

Drzewa kontrolują klimat, łagodząc wpływ słońca, deszczu i wiatru. Liście pochłaniają i filtrują energię słoneczną, utrzymując chłód latem. Drzewa również zachowują ciepło, zapewniając osłonę przed ostrym wiatrem. Oprócz wpływania na prędkość i kierunek wiatru, chronią nas przed deszczem, deszczem ze śniegiem i gradem. Drzewa obniżają również temperaturę powietrza i zmniejszają intensywność cieplną efektu cieplarnianego, utrzymując niski poziom dwutlenku węgla.

Zarówno na powierzchni jak i pod ziemią drzewa są niezbędne dla ekosystemów, w których żyją. Daleko sięgające korzenie utrzymują glebę w miejscu i zwalczają erozję. Drzewa pochłaniają i magazynują wodę deszczową, która ogranicza spływanie i osadzanie się osadów po burzach. Pomaga to uzupełnić zasoby wód gruntowych, zapobiega przenoszeniu chemikaliów do strumieni i zapobiega powodziom. Opadłe liście stanowią doskonały kompost, który wzbogaca glebę.

Wiele zwierząt odżywia się liśćmi. Zwierzęta również jedzą te same owoce, które my lubimy. Proces ten pomaga rozrzucać nasiona na duże odległości. Oczywiście setki żywych stworzeń nazywają drzewa swoim domem. Gałęzie pokryte liśćmi utrzymują wiele zwierząt, takich jak ptaki i wiewiórki, poza zasięgiem drapieżników.

Zatem można by powiedzieć, że drzewa promują życie całego ekosystemu, nie tyko ludzkie. Głównym powodem, dla którego lubimy drzewa, jest to, że są zarówno piękne, jak i majestatyczne. Nie ma dwóch takich samych drzew.

Różne gatunki prezentują pozornie nieskończoną różnorodność kształtów, form, faktur i żywych kolorów. Nawet pojedyncze drzewa zmieniają swój wygląd w ciągu roku wraz ze zmianą pór roku. Siła, długa żywotność i królewski wzrost drzew nadają im zabytkowy charakter. Większość z nas reaguje na obecność drzew przyjemnym, zrelaksowanym, komfortowym uczuciem. W rzeczywistości wiele osób sadzi drzewa jako żywe pomniki wydarzeń zmieniających życie.

Drzewa pomagają rejestrować historię rodziny. Często też łączymy swoje emocje z drzewami, które sadzimy lub przywiązujemy się osobiście do tych, które widzimy na co dzień. O tych silnych więzach świadczą setki grup i organizacji na całym świecie, które dokładają wszelkich starań, aby chronić i ratować szczególnie duże lub historyczne drzewa przed niebezpieczeństwami współczesnego rozwoju. Ile wspomnień z dzieciństwa obejmuje drzewa na twoim podwórku lub w starej okolicy? Wartość sentymentalna szczególnego drzewa jest po prostu niezmierzona.

Sadzić drzewa – Podsumowanie:

Drzewa też mają wiele zastosowań praktycznych i komercyjnych. Drewno było pierwszym paliwem i nadal jest używane do gotowania i ogrzewania. Drzewa dostarczają drewna do budowy budynków, produkcji mebli, narzędzi, sprzętu sportowego i tysięcy artykułów gospodarstwa domowego. Do produkcji papieru używa się pulpy drzewnej. Wszyscy też znamy owoce drzew jabłka, gruszki, tak osławione ostatnio czereśnie, orzechy różnej maści.

Te niezliczone owoce dostarczane przez drzewa są wręcz niewiarygodne i służą ludziom. Ponadto drzewa są źródłem chemii domowego zastosowania i leków. Chinina, aspiryna są wytwarzane z ekstraktów z kory. Wewnętrzna kora niektórych drzew zawiera lateks, główny składnik kauczuku etc.

Poszczególne drzewa i krzewy mają różne wartości i przyczyniają się do oszczędności. Ten zbiorowy wpływ dobrze utrzymanego krajobrazu ma realny wpływ ekonomiczny, a także na wartość nieruchomości. Bezpośrednie korzyści ekonomiczne wynikają z oszczędności kosztów energii. Koszty chłodzenia są niższe w domu ocienionym drzewami.

Koszty ogrzewania również, gdyż drzewa służą jako parawan. Drzewa odpowiednio rozmieszczone wokół budynków mogą zmniejszyć zapotrzebowanie na klimatyzację o 30% i zaoszczędzić 20-50% energii zużywanej do ogrzewania. Czy trzeba coś jeszcze dodawać?

PS. Bez drzew wokół nas, życie zamiera. – August Witti

___________
#SadzicDrzewa