Zielony dach

Zielony dach

w Bez kategorii

Zielony dach to dach budynku, który pokryty jest roślinnością i podłożem uprawowym. Ogrody kontenerowe na dachach, w których rośliny są utrzymywane w doniczkach, generalnie nie są uważane za prawdziwe zielone dachy. Stawy dachowe to kolejna forma zielonych dachów, które są wykorzystywane do oczyszczania szarej wody. Roślinność, gleba, warstwa drenażowa, przegroda dachowa oraz system nawadniający tworzą zielony dach. Zielone dachy służą budynkom do kilku celów, takich jak pochłanianie wody deszczowej, zapewnianie izolacji, tworzenie siedlisk dla dzikich zwierząt. Ale także zwiększania życzliwości i zmniejszania stresu ludzi wokół. Zapewniają również bardzo estetyczny krajobraz. Pomagają obniżyć temperatury powietrza i złagodzić efekt wyspy ciepła.

Wykorzystują naturalne funkcje roślin do filtrowania wody i oczyszczania powietrza. Istnieją dwa rodzaje zielonych dachów. Intensywne dachy, które są grubsze, o minimalnej głębokości 12,8 cm wspierające szeroką gamę roślin. A także ekstensywne dachy, które są płytkie, o głębokości 2 – 12,7 cm, lżejsze niż intensywne zielone dachy i wymagają minimalnej konserwacji. Zielone dachy nazywane są także eko-dachami, dachami roślinnymi, dachami żywymi.

Zielony dachZielony dach – Obserwacja:

Zielone dachy poprawiają i zmniejszają zużycie energii. Zmniejszają nagrzewanie poprzez zwiększanie masy, wartości oporu cieplnego i redukują wyspę ciepła. Zielone dachy pomagają zmniejszyć straty ciepła i zużycie energii w warunkach zimowych. Zmniejszają chłodzenie i obciążenie budynku o 50-90%, zwłaszcza gdy są przeszklone i działają jak terrarium i pasywny zbiornik ciepła słonecznego. Zielone dachy stają się powszechne na świecie. Zielone dachy mogą ograniczać spływ wód opadowych dzięki technikom ogrodniczym uwzględniającym gospodarkę wodną. Woda jest magazynowana przez podłoże dachu, a następnie pobierana przez rośliny, skąd jest zwracana do atmosfery poprzez transpirację i parowanie. Dachy te zmniejszają i spowalniają ilość spływu. Mogą zatrzymać aż 75% wody deszczowej, stopniowo uwalniając ją z powrotem do atmosfery poprzez kondensację i transpirację, jednocześnie zatrzymując zanieczyszczenia w glebie.

Ponadto zielone dachy tworzą naturalne siedlisko dziczy /owady, ptaki, pszczoły i motyle/. Służą również jako zielona ściana, filtrując zanieczyszczenia i dwutlenek węgla z powietrza, pomagając obniżyć wskaźniki chorób, takich jak astma. Mogą również filtrować zanieczyszczenia i metale ciężkie z wody deszczowej. Dodatkową korzyścią środowiskową zielonego dachu jest zdolność do sekwestracji dwutlenku węgla. Węgiel jest głównym składnikiem materii roślinnej i jest naturalnie wchłaniany przez tkankę roślinną. Węgiel jest magazynowany w tkance roślinnej i podłożu glebowym poprzez ściółkę roślinną i wydzieliny z korzeni. Sekwestrację można poprawić, zmieniając gatunki roślin, zwiększając głębokość podłoża, skład podłoża i praktyki zarządzania. Również zwiększenie głębokości podłoża pozwala na zwiększenie powierzchni składowania węgla i zróżnicowanie typów roślin o większym potencjale składowania węgla. Zmniejszają również emisję CO2 poprzez zdolność do izolacji budynków.

Zielony dach – Podsumowanie:

Dawniej zielone dachy składały się z konstrukcji przypominających jaskinie lub dachów darniowych pokrytych ziemią i roślinami powszechnie używanymi do celów rolniczych. Te schronienia zapewniały ochronę przed żywiołami, dobrą izolację w miesiącach zimowych i chłodne miejsce latem. Nie były one niestety ani wodoodporne, ani też nie dawały żadnej ochrony przed dzikimi zwierzętami. Współczesne zielone dachy są stosunkowo nowym zjawiskiem. Kraje europejskie aktywnie promują zielone dachy. Stają się coraz bardziej popularne również w Ameryce Północnej. Oczyszczanie wody dachowej wdrażane jest również w zielonych dachach. Te formy zielonych dachów są w rzeczywistości stawami leczniczymi wbudowanymi w dachy. Są zbudowane albo z prostego podłoża, albo ze stawami roślinnymi.

PS. Zielone dachy często stają się doskonałym miejscem wypoczynku, przechadzek, rekreacji. – August Witti

___________
#ZieloneDachy