Kąpiel leśna. Deficyt natury to współczesna przypadłość. Coraz więcej ludzi mieszka w miastach jak nasze, pracuje w biurowcach i uzależnia się od elektroniki. Tym samym doświadcza deficytu natury i braku zaopatrzenia w tlen. Na świecie świadomość tego deficytu jest na tyle duża, że powstają specjalne lasy. Te lasy pomagają wyrównać ten deficyt praktyką leśnych kąpieli. Taka kąpiel leśna polega na powolnym spacerze po lesie, chłonięciu atmosfery wszystkimi zmysłami, czerpaniu korzyści zdrowotnych płynących z takiej wycieczki. My swoje okoliczne lasy wycinamy, gdyż jest to bardzo cenny surowiec. Polityka i system, nie zarabiając, potrzebuje tych wpływów, w związku z tym drewno stało się współczesnym pieniądzem. Oczywiście jak zawsze w przypadku systemu mało istotnym stało się zdrowie ludzkie. Na naszym zdrowiu obecnie się zarabia. Zarabia się i to dużo od wczesnych lat dziecięctwa, aż po schyłek życia, na każdym kroku czerpiąc z braku zdrowia horrendalne zyski.
Kąpiel leśna – Obserwacja:
Zaś sami ludzie już dostrzegli, że taka polityka im nie służy. W wielu miejscach na świecie rozpoczęto badania nad korzyściami płynącymi z lasów dla ludzkiego zdrowia i dobrego samopoczucia. Odkryto jednocześnie, że terapia leśna i przebywanie wśród drzew poprawia samopoczucie. Ta terapia ma niebagatelny wpływ na zmniejszenie stresu, niepokoju, depresji i złości. Ponadto wzmacnia układ odpornościowy, poprawia zdrowie układu sercowo-naczyniowego i metabolicznego. I zdecydowanie poprawia ogólne samopoczucie. Gdziekolwiek są drzewa, jesteśmy zdrowsi i szczęśliwsi. Nie chodzi tutaj o ćwiczenia /wędrówki, jogging/, ale chodzi po prostu o bycie na łonie natury. Ci co kultywują wędrówki, leśne przechadzki i zbieranie grzybów i jagód, doskonale o tym wiedzą.
Od tysiącleci wiadomo, że ludzie mają biologiczną potrzebę łączenia się z naturą. Samo przebywanie w naturze ma niezwykle pozytywny wpływ na ludzkie zdrowie. Sekret zdrowotny drzew tkwi w dwóch rzeczach. Po pierwsze wyższym stężeniu tlenu w lesie niż w środowisku miejskim. Po drugie obecności roślinnych substancji chemicznych zwanych fitoncydami. Fitoncydy to naturalne olejki, które są częścią systemu obronnego roślin przed bakteriami, owadami i grzybami. Ekspozycja na te substancje przynosi wymierne korzyści zdrowotne dla ludzi. Stres fizjologiczny zostaje zmniejszony, a ciśnienie krwi i tętno się obniżają. Ponadto rośliny zimozielone, takie jak sosna, cedr, świerk i drzewa iglaste, są największymi producentami fitoncydów. Zatem chodzenie po wiecznie zielonym lesie przynosi największe korzyści zdrowotne.
Kąpiel leśna – Rozważania:
Wszystko co musimy zrobić, to przyjąć zaproszenie do lasu. Resztą zajmie się Matka Natura. Ale aby uzyskać te korzyści, nie trzeba podróżować głęboko w las. Wystarczy dowolny zielony obszar. Może to być park miejski, rezerwat przyrody lub szlak przez podmiejskie lasy. Za szczególnie korzystne uważa się lasy z drzewami iglastymi. Niektórzy ludzie będą reagować na nasłonecznione zielone polany, inni na zacienione miejsca. Tak czy inaczej powinniśmy pozwolić naturze wejść przez nasze uszy, oczy, nos, usta, ręce i stopy, aby słuchać, wąchać, dotykać i patrzyć. Pozytywne efekty takiej kąpieli zauważymy już po dwudziestu minutach, ale dłuższa wizyta, najlepiej cztery, pięć godzin, jest o wiele lepsza.
Doceńmy ciszę, gdyż życie w mieście to ciągły hałas. Cisza zaś jest regenerująca, a las może mieć swój własny uzdrawiający dźwięk jaki stanowią szelest liści, szum wody, śpiew ptaków. Kiedy łączymy się z naturą, przypominamy sobie, że jesteśmy częścią większej całości. A to może sprawić, że będziemy mniej samolubni i zaczniemy myśleć więcej o innych i rzeczach, bez których ciężko byłoby nam żyć. Ale aby można było codziennie i w każdej chwili korzystać z dobroczynności lasu, trzeba mieć ten las pod ręką, w pobliżu. To właśnie jest inspiracją dla powstania lasu cmentarnego. Porzucone, niezagospodarowane pola doskonale się do tego nadają. Ponadto stworzenie całego kompleksu leśnego, z możliwościami odosobnionej medytacji, miejscami spacerowymi, zapleczem wypoczynkowym, leśną gastronomią i innymi ekologicznymi pomysłami. Może to przynieść dochód dla właścicieli pól, jako rekompensatę za użyczenie własności. Zaś ugory straszące obecnie swoją pustką i zaniedbaniem, na nowo staną się przyjazne, piękne i spełniające prozdrowotną funkcję.
Kąpiel leśna – Podsumowanie:
Należy także pamiętać, że las może nam dać schronienie w upalne dni, otoczyć opieką w zimie. Las dostarcza nam zdrowia i radości, wspomaga nas swoją produktywnością. Nie bez powodu lasy nazywa się zielonymi płucami, gdyż to one wydzielają tlen i pochłaniają dwutlenek węgla. Jedna 60-letnia sosna produkuje tlen niezbędny do życia 3 osób. Jeden hektar lasu w ciągu 24 godzin wytwarza około 700 kilogramów tlenu. Zaspokaja to dobowe zapotrzebowanie 2500 osób. Lasy zaspokajają połowę zapotrzebowania na tlen wszystkich ludzi i zwierząt, produkując go rocznie około 26 mld ton. Z 1 m2 powierzchni liści drzew dostaje się do atmosfery w ciągu okresu wegetacyjnego od 0,5 do ponad 1 kg czystego tlenu. Do drzew dostarczających największe ilości tlenu należą: buk (1,1 kg), klon (1,1 kg), robinia akacjowa (1,1 kg), dąb (0,8 kg), lipa i jesion (0,7 kg).
Podobne ilości tlenu wydzielają drzewa iglaste, takie jak sosna. Lasy są również wielkim magazynem dwutlenku węgla. W trakcie procesu fotosyntezy rośliny pochłaniają dwutlenek węgla. To ten sam dwutlenek węgla, który przyczynia się do ocieplania klimatu na Ziemi. W konsekwencji czego dochodzi do niekorzystnych zmian klimatycznych. Pochodzący z CO2 węgiel wchłaniany jest w drewno, dzięki czemu nie stanowi już zagrożenia dla środowiska. Jeden hektar lasu pochłania rocznie 3600 kg węgla. Jedno drzewo absorbuje średnio 1 tonę tego pierwiastka na każdy metr sześcienny przyrostu drewna, produkując przy tym 727 kg tlenu. Nic dodać, nic ująć.
PS. Po co mamy jeździć do lasu i truć spalinami powietrze, skoro las nam sam wyrośnie? – August Witti
__________
#KapielLesna