Zielony pogrzeb

Zielony pogrzeb

w Ekologia/Rozwój

Zielony pogrzeb ma na celu zminimalizowanie wpływu na środowisko i ochronę zasobów naturalnych. Nazywany jest również naturalnym pochówkiem lub pochówkiem ekologicznym. Zielony pogrzeb podkreśla prostotę i trwałość. W typowym zielonym pochówku ciało nie jest kremowane, przygotowywane za pomocą chemikaliów ani zakopywane w betonowym skarbcu. Po prostu umieszcza się je w biodegradowalnym pojemniku i chowa w grobie, aby całkowicie się rozłożyło i wróciło do natury. Z prochu powstałeś, w proch się obrócisz.

Zielony pogrzebZielony pogrzeb

Zielone pogrzeby różnią się od siebie, ale istotą jest zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko. W większości przypadków pochówki te wykorzystują materiały i pojemniki biodegradowalne i przyjazne dla środowiska. W ten sposób unikamy: szkodliwego płynu do balsamowania, cementowych lub metalowych sklepień trumien, betonowej piwnicy i nie ekologicznej odzieży.

Nie ma nic nowego, rewolucyjnego w pochówkach ekologicznych. Większość pochówków do połowy XIX wieku wyglądała w ten sposób, a największą ich zaletą jest oszczędność kosztów oraz ekologiczność. Zielone pochówki są tańsze niż tradycyjne, ponieważ nie trzeba kupować trumny, opłacać i zabezpieczać miejsca, budować nagrobka etc. Ale co najważniejsze, są przyjazne dla środowiska.

Naturalne zakopywanie sprzyja odtwarzaniu ubogich obszarów glebowych i pozwala na długoterminowe ponowne wykorzystanie ziemi. Pochówki naturalne zazwyczaj nie pozwalają na umieszczanie pomników w pozycji pionowej. Zaleca się identyfikację grobu za pomocą GPS, znacznika zlicowanego z ziemią lub tabliczką niewielkich rozmiarów. Istotą jest zachowanie naturalnego krajobrazu i ochrona rodzimych roślin i dzikiej przyrody.

Zielony pogrzeb – Podsumowanie:

Celem naturalnego cmentarzyska jest przywrócenie lub zachowanie krajobrazu roślinnego i dzikiej przyrody. Stosowane także są tam zielone trumny z prostego drewna, wikliny, a nawet tektury. Istnieje już bardzo wiele nowych produktów przeznaczonych do tego typu pochówków, w tym biodegradowalne pojemniki wykonane z papieru, tektury, wierzby, trawy morskiej lub bambusa, które mogą się rozkładać przy niewielkim wpływie na środowisko. Ale przede wszystkim urnę można zrobić samemu. Pomysł na świecie jest już rozpropagowany i wypiera konwencjonalne pochówki.

PS. Grabarz nie pyta o zdrowie, aby źle to nie wypadło. – August Witti

____________
#ZielonyPogrzeb