Peter Wohlleben

Peter Wohlleben

w Ekologia/Rozwój

Peter Wohlleben (ur. 1964) jest niemieckim leśnikiem i pisarzem zarazem, który w zrozumiały sposób pisze na tematy przyrodniczo-ekologiczno-świadomościowe. Jest autorem bestsellera New York Times The Hidden Life of Trees /Ukryte życie drzew/, What They Feel /Co One czują/, How They Communicate /Jak się komunikują/. Obserwacje poczynione przez autora wpisują się w tematykę rozwoju świadomości i są nad podziw obszerne. Z czystym sercem polecam książki tego autora.

Peter WohllebenPeter Wohlleben

Po ukończeniu szkoły leśnej w Rottenburg am Neckar Wohlleben podjął pracę jako rządowy strażnik leśny w Nadrenii-Palatynacie. W miarę upływu czasu doznał wielu rozczarowań powodowanych szkodami leśnymi, techniką i technologią, głównie wycinką dojrzałych drzew i stosowaniem insektycydów. Zaistniałe szkody leśne skierowały go na obserwację drzew jako żywego organizmu i istot świadomych. Można by rzec, że prace Wohllebena są zdumiewające i ponadczasowe.

Na początku publikował książki popularyzujące badania naukowe z zakresu ekologii i gospodarki leśnej. Jego książki o lasach naturalnych, takich jak np. „Ukryte życie drzew” odkrywają autentyczne sekrety drzew, takie jak – co czują drzewa, jak się komunikują, czy są świadome? Odkrycia te dla czytelników są nowym spojrzeniem na świat przyrody. Te nowe odkrycia, zupełnie zmieniają postrzeganie roślinności i świata zwierząt. Zmieniają także każdą świadomą osobę.

Peter Wohlleben – Podsumowanie:

W 2016 roku Wohlleben opublikował swoją książkę Das Seelenleben der Tiere /Wewnętrzne życie zwierząt/, która została przetłumaczona na szereg języków. Od tego momentu powstało ich znacznie więcej i skupiają się na sekretnej mądrość natury: drzew, zwierząt i równowagi życia. Główne jego prace to „Ukryte życie drzew – co czują i jak się komunikują, „Wewnętrzne życie zwierząt” –  miłość, żal i współczucie, „Sekretna mądrość natury” – drzewa, zwierzęta i nadzwyczajna równowaga wszystkich żywych istot, „Czy słyszysz rozmowy drzew?” – odkrywanie ukrytego życia lasu, „Piotruś i dzieci drzewa”, „Bicie serca drzew” – objęcie naszej starożytnej więzi z lasami i naturą.

PS. Mistrzem zostać łatwo – trzeba się po prostu znać. – August Witti

____________
#PeterWohlleben